Zakup nieruchomości - jak nie dać się nabrać ?

Zakup nieruchomości – jak nie dać się nabrać ?

Zakup nieruchomości to proces, który dla niektórych jest relatywnie prostym zabiegiem. Niestety kupując mieszkanie lub dom mamy do czynienia z wieloma sztuczkami, które mają na celu ukrycie istotnych wad tych nieruchomości tak aby uzyskać najwyższą cenę sprzedaży. Niestety, przed niektórymi z nich bardzo trudno się uchronić – niekiedy nawet nie mamy świadomości, że ktoś postępuje względem nas nieuczciwie. Chciwi sprzedający i agenci nieruchomości nie zawsze mają na celu dobro kupującego. Na rynku istnieje bardzo wielu specjalistów zajmujących się zawodowo przygotowaniem nieruchomości do sprzedaży. Ich praca polega na ukrywaniu mankamentów, uwidacznianiu atutów, czasami graniu na emocjach potencjalnego nabywcy. Agent nieruchomości wskaże swoim klientom, jak niewielkim kosztem i niewielkim nakładem pracy zmienić wnętrze mieszkania tak, ażeby wyglądało na bardziej wartościowe. Proste sztuczki potrafią uczynić, że mieszkanie sprzeda się szybko i za relatywnie wysoką cenę, bo ten, kto tam raz zajrzy, nie będzie chciał już niczego innego. Jeżeli nie będziemy ostrożni to może okazać się, że pod lśniącym opakowaniem schowano produkt daleki od ideału jaki sobie wymarzyliśmy. Musimy wiedzieć na co zwrócić uwagę, aby nie zostać ofiarą spisku.

Sprzedawcy doskonale wiedzą, że kupujący są zwykle niecierpliwi podczas zakupu nieruchomości – pragną jak najszybciej ją sfinalizować, by mieć pewność, że wymarzona nieruchomość stanie się ich własnością i nikt jej nie kupi przed nimi. Sprzedawcy często chcąc podsycić niepewność kupującego opowiadają o innych zainteresowanych chcących zapłacić większą sumę pieniędzy lub działających szybciej i sprawniej. Właściciele nieruchomości, wystawionej na sprzedaż często zatrudniają pośrednika, oczekując od niego, że ten zrobi wszystko, by kupujący nie tylko szybciej podjął decyzję o zakupie lecz także zapłacił więcej.

Oto kilka rzeczy na które powinniśmy zwrócić uwagę biorąc pod uwagę zakup nieruchomości:

  1. Klasycznym przykładem jest pokaz fatalnie nasłonecznionego mieszkania w godzinach, gdy problem nie istnieje. Kto pragnie ciepła, może i odnajdzie się w mieszkaniu przez całe popołudnie wystawionym na intensywne promienie słoneczne? Zaleta stanie się uciążliwością wtedy, kiedy lokal jest niewielki, a okna skierowane tylko na jedną stronę, co oznacza, że od gorąca nie ma ucieczki. Zaś ciemny lokal, gdzie dostęp do światła dziennego utrudnia wysokie sąsiedztwo, najkorzystniej będzie się prezentował wieczorem, przy przyjemnym świetle właściwie dobranych żarówek.
  2. Kolejną sztuczką jest pozbycie się części mebli lub wyposażenia tak aby lokal wyglądał na większy. Pomieszczenia pozbawione zbędnych mebli wydają się przestronniejsze.
  3. Nie bez znaczenia jest też kolor ścian – jasne barwy zwykle wizualnie powiększają przestrzeń. Gdy mieszkanie sprawia wrażenie wyjątkowo przestronnego, należy zweryfikować jego metraż w dokumentach.
  4. W nabywanym mieszkaniu nie wolno być pewnym niczego. Nawet z pozoru nowe oraz sprawne rzeczy mogą okazać się bezużyteczne. Niektóre można łatwo oraz tanio wymienić na nowe. Jednak usunięcie pozostałych usterek często okaże się drogie – zdarza się, że i technicznie skomplikowane. Należy, więc zajrzeć pod umywalkę, przyjrzeć się, czy nie kapie z grzejnika albo czy nie czeka nas przepychanie rur odpływowych w łazience.
  5. Chwili zastanowienia wymagają także wszystkie nietypowe, wykonane na zamówienie czy pod wymiar rozwiązania. Mimo, iż czynią lokal niepowtarzalnym oraz efektywniej wykorzystują przestrzeń, mogą dostarczać trudności w razie usterek albo renowacji.
  6. Bardzo ważny jest też zapach jaki panuje w wizytowanych pomieszczeniach. Przede wszystkim musimy sprawdzić czy nie napotykamy w nich zapachów, które są niemiłe. Ma to kolosalne znaczenie i może świadczyć o istotnych zaniedbaniach w jego wcześniejszej eksploatacji.
  7. Możemy też zostać potraktowani przez sprzedającego dosyć prostymi sztuczkami wpływającymi na nasz mózg i podświadome postrzeganie zapachów, które w znacznym stopniu mogą ułatwić nam podjęcie trudnej decyzji. Zapach świeżej kawy, cynamonu, wanilii lub nawet świeżo upieczone ciasto może wpłynąć na nasze racjonalne postrzeganie okazywanego nam lokalu mieszkalnego.

Chłodna ocena nieruchomości, którą wcześniej zajmował się pośrednik nieruchomości, nie jest łatwa. Lokal posprzątany, przyjemnie pachnący i przestronny zazwyczaj ma większe szanse na sprzedaż. O tym doskonale wiedzą sprzedający i pośrednicy dlatego już od wejścia, wypada niezwykle uważnie przyjrzeć się jego zakamarkom.

Zachęcam też do przeczytania:

Co sprawdzić przed zakupem działki ?
Tagi:
Kontakt
tel. 667 890 623
Email wojciech.kalus@dipfinance.pl