Minimalna i maksymalna wysokość kredytu hipotecznego

Minimalna i maksymalna wysokość kredytu hipotecznego

Moi klienci bardzo często zadają mi pytania:

  • jaka jest minimalna kwota kredytu hipotecznego oferowanego przez banki o jaką możemy się starać ?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna gdyż każdy bank, który zajmuje się udzielaniem kredytów hipotecznych ma swoją, wewnętrzną procedurę w tym zakresie. Niektóre banki nie wprowadzają ograniczeń minimalnych kwot i zawsze podchodzą indywidualnie do konkretnej transakcji kredytowej szacując ryzyko i relację pomiędzy wartością kredytowanej nieruchomości będącej również przedmiotem zabezpieczenia a wkładem własnym jaki deklaruje klient.

W znacznej części banków obowiązują jednak z góry narzucone reguły dotyczące minimalnej kwoty kredytu. Określenie dolnego pułapu kwoty kredytu hipotecznego najczęściej podyktowane jest względami opłacalności. Banki szacują koszty całego procesu kredytowego tj. etapu weryfikacji wniosku klienta oraz obsługi samego kredytu.

Zawsze jednak należy pamiętać, że bez względu na procedury bankowe i indywidualne podejście do klienta lub samej transakcji, kluczową rolę odgrywa zdolność kredytowa.

W celu sprawdzenia swojej zdolności kredytowej lub omówienia szczegółów samej transakcji kredytowej sugeruję wypełnienie prośby o kontakt. 

Oczywiście rozwiązaniem problemu minimalnej kwoty kredytu hipotecznego jest możliwość starania się o kredyt gotówkowy ( tutaj też należy posiadać zdolność kredytową ). Niestety to rozwiązanie jest znacznie droższe gdyż cechuje się wyższym oprocentowaniem i krótszym okresem kredytowania niż kredyt hipoteczny oraz niejednokrotnie wyższą prowizją i koniecznością opłacenia drogich ubezpieczeń oferowanych przez banki. Przekłada się to na wysoki koszt pozyskania i obsługi kredytu.

Kolejne, bardzo często zadawane pytanie to:

  • jaka jest maksymalna wysokość kredytu hipotecznego oferowanego przez banki o jaką możemy się starać ?

Maksymalna wysokość kredytu hipotecznego jest dla każdego klienta określana indywidualnie. Dla jednych może być to 200 tys. złotych dla innych nawet 1 mln. złotych i więcej. Wszystko zależy od tego jaką zdolnością do spłaty kredytu wykaże się klient przed bankiem.

W celu sprawdzenia swojej zdolności kredytowej lub omówienia szczegółów samej transakcji kredytowej sugeruję wypełnienie prośby o kontakt. 

Kluczową rolę w ustaleniu maksymalnej kwoty kredytu hipotecznego ogrywa też przedmiot kredytowania i zabezpieczenia a raczej relacja wnioskowanej kwoty kredytu do jego wartości, która z reguły ustalana jest na podstawie wewnętrznej wyceny banku lub operatu szacunkowego wykonywanego przez biegłego rzeczoznawcę. Na obecną chwilę jest to max 90% LTV*.

*LTV (z ang. Loan to value) – używany przy ocenie ryzyka kredytowego współczynnik pomiędzy wysokością kredytu, a wartością zabezpieczenia tego kredytu.

Minimalne i maksymalne wysokości kwot kredytów hipotecznych w poszczególnych bankach przedstawia poniższa tabela.

Minimalna i maksymalna kwota kredytu hipotecznego – 2020.03.24

Artykuły powiązane:

Tagi:
Kontakt
tel. 667 890 623
Email wojciech.kalus@dipfinance.pl