Jak obliczyć ratę kredytu - kalkulator kredytowy

Jak obliczyć ratę kredytu – kalkulator kredytowy

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie zaciągane na wiele lat, które musimy dobrze przemyśleć. Główne zasady, którymi należy się kierować w trakcie przygotowań do starania się o kredyt to brak pośpiechu i rozsądek. Nie możemy ulegać presji sprzedawcy nieruchomości, który twierdzi, że taka okazja jaką otrzymaliśmy już się nie powtórzy. Rozsądek musimy także zachować w kontaktach z pracownikowi banku, którzy bardzo często informują nas o tym, że lepszej oferty nie znajdziemy.

Przede wszystkim, w oderwaniu od posiadanej zdolności kredytowej, musimy zastanowić się nad tym jaka wysokość comiesięcznej raty kredytu będzie dla nas do udźwignięcia oraz na jaki okres możemy zaciągnąć to zobowiązanie. Im dłuższy okres kredytowania, tym niższa będzie comiesięczna rata kredytu. Należy jednak pamiętać o tym, że wydłużenie okresu spłaty kredytu spowoduje wzrost kosztów jego obsługi gdyż będziemy musieli zapłacić bankowi więcej odsetek.

Musimy też zastanowić się nad tym ile jesteśmy w stanie przeznaczyć swoich środków na wkład własny. Banki zazwyczaj uzależniają od jego wysokości warunki oferty cenowej. Na obecną chwilę, banki stosują się do rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego która mówi, że minimalny wkład własny powinien wynieść 10% wartości przedmiotu transakcji ( odrębna kwestia to wykonana przez bank wycena przedmiotu kredytowania i przyjęta do zabezpieczenia wartość nieruchomości ).

Planując zakup nieruchomości, wspierany kredytem hipotecznym, najczęściej zadawanym pytaniem jest – ile wyniesie rata kredytu, która obciąży nasz domowy budżet. Specjalnie z myślą o wszystkich kredytobiorcach, którzy przed zaciągnięciem jakiegokolwiek kredytu, chcieliby policzyć jego koszty ( kalkulator przydaje się też przy kredytach gotówkowych ) i wysokość miesięcznej raty, przygotowałem kalkulator kredytowy, który poda te podstawowe informacje.

Kalkulator można pobrać przez poniższy link:

Kalkulator kredytowy - uniwersalny
UWAGA ! Po uruchomieniu kalkulatora należy włączyć – edytowanie i zawartość. Dopiero wtedy kalkulator będzie działał poprawnie.
Załączony do tego artykułu kalkulator kredytowy nie liczy zdolności kredytowej !

Dzięki temu kalkulatorowi kredytowemu dowiemy się jaka będzie wysokość raty – równej lub malejącej. Istotną funkcją kalkulatora jest też prezentacja harmonogramu spłat ( planu spłaty kredytu ) – w wariantach raty równej i malejącej z podziałem na część odsetkową i kapitałową. W harmonogramie podana jest też suma płaconych bankowi odsetek i kapitału.

Kalkulator kredytowy to narzędzie pozwalające w szybki i łatwy sposób obliczyć ratę zaciągniętego lub planowanego kredytu. Najlepiej jednak zrobić to zanim ostatecznie podpiszemy umowę kredytową. Kiedy już wybierzemy kilka ofert kredytów i nie wiemy na który się zdecydować warto sprawdzić za pomocą kalkulatora ile będzie nas kosztowała obsługa kredytu.

W celu dokładnego obliczenia kwot poszczególnych rat kredytu hipotecznego, wprowadź odpowiednie dane do poszczególnych rubryk publikowanego powyżej kalkulatora kredytowego tj.:

  • Cenę transakcyjną – kwotę za jaką kupujemy nieruchomość,
  • Wnoszony wkład własny,
  • Okres kredytowania,
  • Oprocentowanie – stanowiące sumę oferowanej przez bank marży i aktualnej stopy bazowej w PLN – zazwyczaj jest to WIBOR 3M.

Kalkulator automatycznie wylicza wysokość rat równych oraz malejących. Dzięki temu, będziemy mieli możliwość porównania, która opcja spłaty kredytu jest dla nas najdogodniejsza.

W przypadku gdy, załączony przeze mnie kalkulator kredytowy, nie będzie wystarczającym narzędziem zachęcam do wysłania,

prośby o kontakt

postaram się wtedy odpowiedzieć na wszystkie pytania oraz wykonać niezbędne kalkulacje ze sprawdzeniem zdolności kredytowej włącznie.

Artykuł powiązany:

Oblicz swój dochód z działalności gospodarczej
Tagi:
Kontakt
tel. 667 890 623
Email wojciech.kalus@dipfinance.pl