Rząd i UOKiK będą monitorowały pracę banków w zakresie kredytów walutowych

Rząd i UOKiK będą monitorowały pracę banków w zakresie kredytów walutowych

Na wczorajszej konferencji prasowej Minister Finansów – Mateusz Szczurek poinformował, że wraz z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów wprowadzi stały monitoring banków, aby sprawdzić na ile wywiązują się one ze swoich zobowiązań i deklaracji oraz tego, jak wprowadzają zalecenia Komitetu Stabilności Finansowej. Minister dodał, że jednym z efektów monitoringu będzie powstanie listy dobrych praktyk związanych z udzielaniem kredytów walutowych.

Prezes UOKiK Adam Jasser dodał, że w ramach monitoringu jego urząd będzie analizował m.in. czy banki stosują ujemny LIBOR oraz to czy banki jednostronnie zmieniały umowy z klientami mającymi kredyty walutowe. Rząd ma wspierać kompetencje UOKiK w tym zakresie.

Mateusz Szczurek poinformował, że w ciągu miesiąca jego ministerstwo przedstawi konkretne rozwiązania podatkowe pomagające przy restrukturyzacji kredytów hipotecznych. Dodał, że propozycja przewalutowania kredytów w CHF autorstwa przewodniczącego KNF wymaga głębszego rozważenia i wyjaśnienia wszelkich wątpliwości. Przede wszystkim należy rozważyć jak proponowane zmiany wpłyną na stopy procentowe czy kurs złotego, ale też jakie będą konsekwencje dla kredytobiorców, depozytariuszy i podatników.

Przeczytaj też:

Tagi:
Kontakt
tel. 667 890 623
Email wojciech.kalus@dipfinance.pl